Članak 81. (alternativa)

Vjernik, bi uvijek trebao da nudi alternativu. U svemu onome što nije produktivno za društvo. Svakome.

 

Prvi su vjerovjesnici nudili. Prvo su ponudili su svojm paganskim društvima alternativu za postojeća paganska uvjerenja, a koja su, kao inače i sve ideje, bila ideološki temelj društva iz kojeg su onda kao plodovi istog, razvijali se svi ostali društveni odnosi.  Kroz svoj davetski rad, nuduli su alternative i u konkretnim stvarima, djelima i društvenim odnosima.

 

Koliko danas muslimani nude alternativu svim lažnim ideologijama, mnogobožačkim i bezbožnim, ne samo nuđnjem uvjerenja nego i ponudom rješenja za društvene probleme?!

Muslimani imaju šta ponuditi, ali je problem, što još uvijek nisu dovoljno niti svjesni da su te stvari od velikog vjerskog značaja, da su sunnet, a niti muslimani sami, dovoljno te stvari praktikuju i imaju razrađene metode i infrastrukturu da ih kod sebe realizuju a onda da ih ponude i drugima.

 

Kako će muslimani npr. ponuditi kulturu dijaloga drugima, jedan novi diskurs u kom će se poštivati svetinje, ako vidimo da se među samim muslimanima  kutura dijaloga, a koju nam je ostavio Poslanik s.a.v.s. ne praktikuje!?

Kao da kultura dijaloga nije sunnet, i to bitniji nego mnogi sunneti koje sunetlije zagovaraju i pozivaju u njih!?

 

Mogu li i kako , muslimani ponuditi neki novi monetarni, ekonomski sistem, koji će biti prihvaćen, a koji bi nametnuo pravedniju raspodjelu društvenih dobara, ako ni kod samih muslimana se to ne praktikuje. Gdje vidimo da se novac i bogatstva razbacuju, gdje i sami muslimani učestvuju i time održavaju i podržavaju zapadni kamatni bankarski sistem, učestvovanjem u kapitalu u raznoraznim nedozvoljenim granama.

 

I još mnogo pitanja.

 

Ima i svijetlih pojedinaca i nekih pokušaja, ali je sve to još uvijek pojedinačno, minorno i zanemarivo u odnosu na glavninu.

 

Ali da mi ne bi sada išli i rješavali svjetska pitanja, trebamo se okrenuti i početi od nas , od kuće, ulice i džemata.

 

Ako je danas jedan od velikih problema otuđenost ljudi jednih od drugih, možemo li mi , vjernici, ponuditi alternativu ljudima u vidu iskrenih i kvalitetnih džemata?!

Ako zovemo mladiće i djevojke da izađu iz kafana, folkoteka, imamo li im šta ponuditi kao alternativu, osim klanjanja namaza u džamijama, jer ljudima, posebno omladini je potrebno više od toga.

Da bi to mogli uraditi, trebamo se prihvatiti sunneta, ali onih suštinskih, ne formalnih, a to podrazumjeva mnogo stvari.

 

Ako im mi ne nudimo, nude im ovi alter crnjaci, koje viđamo po čaršijama.

Nude im svoje crnjake, droge i alter napušavanja, masne kose, bušenje, kurvaluk, pederluk, alkohol, turbofolk itd. a sve kao lafo alternativa društvenoj zbilji koja je kao loša, a ova je kao bolja, naprednija kao et’ (sic!)

 

Pa hajmo mi biti alternativci, ali pravi bolan!

 

 

Author: alkemichar

open mind for a different view and.... stay calm

4 thoughts on “Članak 81. (alternativa)”

  1. Meni nama nampane Tihić rahmetli, vajk se izvlačio sa “mi nemamo alternativu” evo me odma huja spopane !

    1. Allah rahmetile..nemoj, smiri se! Žalosno je to što smo se doveli u tu situaciju da govorimo da nema alternative tj. da moramo činiti šta drugi žele , zašto situacija nije obrnuta, pa da oni nemaju alternative nego slušati nas. Ovdje dakle govorim o politici. I ono slušati nas , znači jedinstvena, cjelovita, svačija, i ostalo sve ZAVNOBiHsko

  2. Kako da se smirim kad mi nampane kome je predsjednik rahmetli ostavio Bosnu da vodi!

    Kako!? De se ti smiri. DObro da nisi reko da limunadu napravim, čuo bi me tekar 😀

  3. ma smiri se! žao mi te, mlada si još da gubiš živce…ev gledam, ima u apotekama uzest čaj od kanabisa, probaj šnjim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *